Meyveler, üreticiler tarafından renklerine göre 5 farklı kategoriye ayrılmıştır. Renklere göre yapılan bu ayrım, meyvelerin vücuda sağladığı belli faydalarla kategorize edilmiş ve adeta “Neden taze meyve yemeliyiz” sorusuna cevap olmuştur.

Renklerine göre kategorize edilen meyveleri birlikte inceleyelim:

Kırmızı meyveler…

Başlıca üyeleri, karpuz, çilek, kiraz, kırmızı portakal, nar, ve domates olan gruptur. Oldukça düşük kalorililerdir ve ciddi tedavi edici özelliklere sahiptirler. Yağ yakımını hızlandırırlar.  Kadınlarda meme ve yumurtalık kanserine, erkeklerde ise prostat kanserine karşı savaşabilen maddeleri barındırırlar. Düzenli olarak tüketildiklerinde damar sağlığına büyük katkı sağlarlar ve yüksek kolesterolün neden olduğu damar sertliğini önlerler.

Sarı meyveler…

Portakal, kayısı, ananas, mandalina, elma, şeftali, mango, sarıerik, kavun ve limon bu grubun başlıca meyveleridir. Bu meyve kategorisinin sarı rengi, hücrelerimizi sağlıklı tutmanın yanı sıra görme, cilt ve bağışıklık sistemine de yardımcı olan antioksidanlar olan beta-karoten ve flavonoidin varlığından kaynaklanmaktadır. Bu kategoriye giren birçok meyve C vitamini bakımından zengindir. Çok fazla sarı meyve yemek bronzluğun korunmasına yardımcı olur ve bunlar cilt için gerçek güzellik tedavileridir. Ayrıca kemik ve eklem sağlığının korunmasına da destek olurlar.

Menekşe renkli meyveler…

Frenk üzümü, yaban mersini, yabani erik, üzüm ve ahududu gibi tüm menekşe meyveleri, kardiyovasküler riskleri azaltabilen, yaşlanmayı önleyen ve nörolojik hastalıklarla savaşan çok güçlü bir doğal antioksidan olan polifenoller bakımından zengindir. İdrar yolunu korurlar. Ayrıca, menekşe meyvesinde her zaman bulunan antosiyaninler, önemli bir antioksidan etkiye sahiptir ve vücudu, kılcal damarları koruyarak kötü kan dolaşımının neden olduğu patolojilere karşı korur.

Yeşil meyveler…

Yeşil meyveler arasında üzüm, kivi ve misket limonu vardır. Bu kategorinin rengi esas olarak klorofil adı verilen bir pigmentin varlığından kaynaklanmaktadır. Birçok kanser türünü önlemeye yardımcı olan önemli antioksidanları taşırlar. Yeşil meyveler, özellikle karbonhidrat ve protein metabolizmasına yardımcı olan, kalsiyum, fosfor, sodyum ve potasyum emilimini uyaran, kan damarlarındaki basıncı düzenleyen ve sinir uyarılarını ileten çok önemli bir mineral olan magnezyum açısından zengindir. C vitamini oranları yüksektir.

Beyaz meyveler…

Elma, armut, muz ve hindistancevizi gibi beyaz meyveler, kükürt gibi maddeler bakımından zengin olmaları nedeniyle genellikle felç riskini azaltma ile bağlantılıdır. Beyaz meyve, pıhtılaşma sürecini düzenleyen kandaki kolesterolü düşürmesiyle de bilinir. Beyaz meyvede bulunan diğer önemli maddeler potasyum, C vitamini ve selenyumdur. Kemiklerin, kardiyovasküler sistemin güçlendirilmesine, kanın akışkanlaştırılmasına ve kolesterol düzeyinin düşürülmesine yardımcı olurlar.