Hepimiz için “En sevdiğin meyveler hangisi” sorusu, hayatımızın herhangi bir döneminde karşılaştığımız ve yanıt verirken seçenekleri azaltmakta zorlandığımız bir soru olmuştur. Bu karasızlık,  insanoğlu için elbette bir tesadüf değil. Binlerce yıldır dünyanın dört bir yanındaki kültürlerde, bolluğun, bereketin, sağlığın sembolü olmuş yiyeceklerin başında tartışmasız taze meyveler geliyor. Dolayısıyla meyveler, ilk insandan günümüze; kutsal kitaplardan yüzyıllardır anlatılan hikâyelere, atasözlerinden efsanelere, duvar resimlerinden hikâyelere kadar pek çok kaynakta kendine yer buluyor.

Taze meyveler Türk kültüründe de önemli bir yer kaplıyor. İkramlarımıza hem lezzet, hem sağlık hem de renk katıyor. Sofralardan meyve yenmeden kalkılmaması, günün hangi vakti olursa olsun gelen misafire meyve ikram edilmesi, hasta ziyaretine giderken taze meyve götürülmesi; bağı, bahçesi olanın yetiştirdiği meyveleri eşe dosta göndermesi meyveye verdiğimiz değeri gösteren ve yüzyıllardır sürdürdüğümüz adetlerimiz.

Meyveler aynı zamanda insanoğlunun çocukluğundan itibaren anılarını da süslüyor. Meyve ağaçlarının tepesinde geçen günleri, fazlaca yenmiş taze meyvelerin unutulmaz anılarını, çocuklukta rengârenk taze meyvelerin rengine bulandığımız günleri mutlulukla hatırlıyoruz.

Günümüzde her yaş grubundan insanın sağlıklı ve düzenli beslenme ihtiyacı yanı sıra özellikle çocukların, doğru yeme içme alışkanlıklarıyla büyümesi, fiziksel ve ruhsal gelişimleri açısından büyük önem taşıyor. Taze meyveler ise doğru miktarda tüketildiklerinde, hem zengin çeşitliliği hem de barındırdıkları türlü türlü vitamin ve minerallerle sağlıklı yaşamın en büyük eşlikçisi konumunda.

tazemeyveye.org olarak taze meyvelerin başta çocuklar ve gençler olmak üzere insan hayatına kattığı zenginliği, sağlık, bağışıklık, güzellik, enerji gibi konularda nasıl doğru kaynak olduklarını anlatacağız. Meyvelerin bilinen ve bilinmeyen özelliklerini sizlerle paylaşırken; farklı lezzetleri, hep birlikte deneyerek çok daha sağlıklı bir toplum olma yolunda sofralarımızda taze meyvenin varlığını daha da artıracağız.